Нова сторінка в історії виробництва вакцин – це вакцини від коронавірусу.

23 лютого 2021 року вакцина Oxford/AstraZeneca (CoviShield) зареєстрована в Україні.
Наприкінці 2020 року AstraZeneca заключила угоду з індійським інститутом сироваток, Serum Institute of India, на виробництво своєї вакцини від ковід-19. Serum Institute, один з світових лідерів по виробництву вакцин , виготовляє цю вакцину за ліцензією Astra Zeneca – її локальна назва CoviShield. Крім Індії , вакцини AstraZeneca виробляються також в Південній Кореї (компанія AstraZeneca-SKBio). Всі виробники мають схвалення ВООЗ.

Що це за вакцина?
Це векторна м-РНК вакцина, яка не реплікується в клітинах людини.
Одна доза ( 0,5мл) містить :
Вакцина ChAdOx1 nCOV-19 Corona Virus Vaccine(рекомбінантна) 5*10¹º частинок вірусу

Що значить «векторна»? І що це за частинки вірусу?

Нагадаємо, коронавірус – це РНК-вірус. РНК кодує S-білок оболонки ( «шипи»), М-, N-, E- білки вірусу. На ці білки реагує наша імунна система в боротьбі з вірусом.

Вакцина містить м-РНК ( матрічну РНК) коронавірусу , ту частину РНК вірусу, яка відповідальна за утворення S-білку оболонки вірусу. Завдяки S-білку ( «шипи корони») коронавірус проникає в клітину.

РНК нестійка речовина й дуже швидко розпадається. Для того, щоб її захистити та «занести» в клітину використаний аденовірус мавпи. Сам вірус в організмі людини не реп лікується ( не викликає захворювання), його основне завдання – транспорт м-РНК. Ця функція й отримала назву ВЕКТОР, а вакцина – векторна.

Що відбувається в організмі людини після введення вакцини?
Після попадання м-РНК в клітину людини утворюється S-білок, з яким й знайомиться наша імунна система і запам’ятовує ( формується В- та Т-клітинний імунітет).
Якщо людина уражується вірусом, який містить на своїй поверхні S-білок, імунна система швидко відреагує захистом.
Ефективність вакцини складає більше 60%- 60 із 100 вакцинованих людей не захворіє , а від тяжкого перебігу захворювання – більше 90% (у 90 з 100 захворювання буде в легкій формі).

Які допоміжні речовини вакцини?

  • L-гістидин, L-гістидину гідрохлорид ( амінокислота, яка необхідна для утворення гемоглобіну, імунної відповіді, формування оболонки нервів та ін..) ,
  • магнію хлорид ( складова частина морської солі),
  • полісорбат 80( виконує роль емульгатора – утримує всі частини разом в розчиненому вигляді, входить також в склад кремів та гелів),
  • етанол ( спирт),
  • сахароза( цукор),
  • натрію хлорид( фіз.розчин),
  • динатрієва сіль етилендиамінтетраоцтової кислоти (ЕДТА) ( забезпечує збереження ДНК-аденовірусу в вакцині, використовується також в токсикології-виводить солі тяжких металів та стоматології ),
  • вода для ін’єкцій.

Жодна з цих речовин в кількості дози вакцини 0,5 мл не відноситься до токсичних речовин.

Які ще є м-РНК вакцини?
З найбільш відомих, це Moderna та Pfizer-BioNTech, та векторна вакцина Johnson& Johnson.