КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

«КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я»

ПОПЕРЕДЖЕННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

(пам’ятка)

Серед злоякісних пухлин у жінок рак молочної залози займає одне з головних місць на Україні.

Найкращий захист від цієї недуги – самодіагностика: самостійне обстеження молочних залоз візуально та пальпаторно (шляхом ощупування). Таке щомісячне обстеження повинно систематично проводитись кожною здоровою жінкою, починаючи з 25 років. Робити це краще через 10 днів після початку місячних.

Самообстеження слід починати з огляду молочних залоз, стоячи оголеною до пояса перед дзеркалом. Руки необхідно спочатку опустити, а потім підняти, поклавши на голову. Слід звернути увагу на симетричність рівня обох молочних залоз, на їх розмір та конфігурацію, обовязково порівнюючи одну залозу з іншою.

Найменші зміни, а саме: зміщення залози доверху, вбік, донизу, шкіряні випуклості, западини, западання соска, почервоніння шкіри та навколососкової зони, поява виділень у вигляді краплин із соска – повинні привернути увагу жінки.

Далі необхідно приступати до ощупування. Робити це слід лежачи на спині з відведеною вбік рукою. Ощупування проводять пальцями протилежної руки. Починати слід від країв залози в напрямку до соска. Далі ощупують від вертикальної соскової лінії спочатку в напрямку до бокової частини грудної клітини та підпахви, а потім від тієї ж лінії в напрямку до грудини. Так поступово ощупують всі ділянки молочної залози.

Найменші больові відчуття, затвердіння та ущільнення повинні привернути вашу увагу. Не бійтесь помилитись! Краще зайвий раз забити фальшиву тривогу, звернувшись до лікаря, ніж пропустити початкову стадію раку, яка сьогодні успішно лікується.

                                                                    


Київ – 2019